top round
leos

NOMINEES       OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDS       WINNERS

PHOTO GALLERIES       EVENT MEDIA       NEWS

 



 

 

topTop of Page



MOTION PICTURE


The Nominees for Best Motion Picture are…

Becoming Redwood

Joely Collins, Chad Willett - Producers

Camera Shy

Leah Mallen, Galen Fletcher - Producers

Lucille's Ball

Karen Wong, Lulu Keating - Producers

Pehchaan 3D (Identity)

Manny Parmar, Gurpreet Sohi, Harjinder Parmar - Producers

Random Acts of Romance

Katrin Bowen, Darren Reiter, Zak Santiago, Lindsay McAdam, Jason Riley, Avi Federgreen - Producers

Soufflé au Chocolat

Michel Duran, Fred Goldstein, Helene Bruyere, Sabine Rouques - Producers


The Nominees for Best Stunt Coordination
in a Motion Picture are…



 

 

topTop of Page


TELEVISION MOVIE


The Nominees for Best Television Movie are…

Eve of Destruction

Lisa Richardson, Matthew O'Connor, Holly Redford, Michael O'Connor, Tom Rowe - Producers

Hitched for the Holidays

Harvey Kahn, Allen Lewis, Michael M. Scott, Michael Moran – Producers

Ring of Fire

Matthew O'Connor, Lisa Richardson, Tom Rowe, Shan Tam, Michael O'Connor - Producers

Tom, Dick and Harriet

Randy Cheveldave - Producer

Twist of Faith

Jamie Goehring, Kevin Leslie, Kevin Leeson, Shawn Williamson - Producers


The Nominees for Best Picture Editing
in a Television Movie are…



The Nominees for Best Stunt Coordination
in a Television Movie are…



The Nominees for Best Supporting Performance by a Female
in a Television Movie are…



The Nominees for Best Lead Performance by a Female
in a Television Movie are…



 

 

topTop of Page


FEATURE LENGTH DRAMA


The Nominees for Best Make-Up
in a Feature Length Drama are…



The Nominees for Best Casting
in a Feature Length Drama are…



 

 

topTop of Page


DRAMATIC SERIES


The Nominees for Best Dramatic Series are…

Arctic Air

Gabriela Schonbach, Michael Chechik, Gary Harvey, Ian Weir, Robert Carney, Ian Hay - Producers

Arrow

Joseph Patrick Finn, Greg Berlanti, Marc Guggenheim, Andrew Kreisberg, Melissa Kellner Berman, Drew Greenberg,
Jennifer Lence, Wendy Mericle, Carl Ogawa - Producers


Continuum

Simon Barry, Tom Rowe, Patrick Williams, Matthew O'Connor, Lisa Richardson, Holly Redford - Producers


The Nominees for Best Production Design
in a Dramatic Series are…



The Nominees for Best Costume Design
in a Dramatic Series are…



The Nominees for Best Lead Performance by a Female
in a Dramatic Series are…



 

 

topTop of Page


SHORT DRAMA


The Nominees for Best Short Drama are…

Beauty Mark

Mark Ratzlaff, Nimisha Mukerji, Daniel Domachowski - Producers

Binner

Jay Fox, Steve Deneault - Producers

Plating

Jon Thomas - Producer

Shadowplay

Ed Osghian, Kate Green, Ozan Biron, Robert S. Weber, Robin K. Flynn - Producers

Shhh

Freddy Chavez Olmos, Shervin Shoghian, Heinrich Beisheim, Sarah Ann Chisholm - Producers

The Old Woman in the Woods

Diana Wilson, Caroline Coutts - Producers


The Nominees for Best Overall Sound
in a Short Drama are…



The Nominees for Best Costume Design
in a Short Drama are…


 

 

topTop of Page


DOCUMENTARY PROGRAM OR SERIES

The Nominees for Best Feature Length Documentary Program are...


Blood Relative

Nimisha Mukerji, Mark Ratzlaff - Producers

Do You Really Want To Know?

Kevin Eastwood - Producer

High Five: a Suburban Adoption Saga

Julia Ivanova, Boris Ivanov, Charlotte Dewolff, Ole Gjerstad, Joelie Sanguya - Producers

Occupy: The Movie

Andrew Halliwell, Corey Ogilvie - Producers

The Good Son - The Life of Ray 'Boom Boom' Mancini

Jesse James Miller, Adam Scorgie - Producers


The Nominees for Best Short Documentary Program are...


Cue The Muse

Greg Masuda, Jodie Martinson, Clayton Goodfellow, Sheila Peacock - Producers

Deepa Mehta In Profile

Yves Ma - Producer

Music for Mandela

Ken Frith - Producer

What Happens Next? The Dan Mangan Documentary

Sheila Peacock, Jon Siddall, Brent Hodge - Producers


The Nominees for Best Documentary Series are...


Battle Castle

Ian Herring, Maija Leivo, Elizabeth Murray, Thomas Clifford - Producers

Ice Pilots NWT

Gabriela Schonbach, David Gullason, Michael Chechik - Producers


The Nominees for Best Overall Sound
in a Documentary Program or Series are…



 

 

topTop of Page


INFORMATION OR LIFESTYLE SERIES


The Nominees for Best Information or Lifestyle Series are…

Anna and Kristina's Grocery Bag

Heather Hawthorn Doyle, Anna Wallner, Kristina Matisic, Sheona McDonald - Producers

Bien Au Show

Pierre Beaudoin - Producer

Get Stuffed

Kristina Matisic, Anna Wallner, Heather Hawthorn Doyle - Producers

Love it or List it Vancouver

Shel Piercy, Maria Armstrong, Catherine Fogarty - Producers

myVancouver

Marni Wedin, Prem Gill, Blair Miller - Producers

The Liquidator

Margaret Mardirossian, Helen Schmidt, Candice Tipton, Keely Booth, Blake Maddox - Producers

 

 

topTop of Page

 

 

topTop of Page


STUDENT PRODUCTION

The Nominees for Best Student Production are…

Bardo Light

Connor Gaston, Sandi Barrett - Producers

Feint

Alice Deegan, Laura Good, Theresa Konrad - Producers

Marathon

Jon Anctil, Malcolm Oliver - Producers

The Great Balloon Race of Ace and Jace

Chloe Langmaid, Aaron Pequin, Tony Papa - Producers

The Jabberwock

Daren Borrowman, Skye Radies, Maria Lozano, Shawn Hache, Zach Hill - Producers

 

 

topTop of Page


MUSIC VIDEO


The Nominees for Best Music Video are…

Jitters by Madchild & Matt Brevner featuring Dutch Robinson

David McDonald, Vince Prokop, Cat Gunn - Producers

Possession by HUMANS

Peter Ricq, Robbie Slade - Producers

Post-War Blues by Dan Mangan

Kevin Eastwood, Katelyn Mann - Producers

Soundbwoy by Stylust Beats

Philip Lanyon, Aaron Mallin, Cale Jacox, Joe Lafleur - Producers

Waiting on Maria by Wes Mack

Wesley MacInnes - Producer

Wicked Games by HUMANS featuring Tristan Orchard

Peter Ricq, Peter Hadfield, Robbie Slade - Producers

 

 

topTop of Page


WEB SERIES


The Nominees for Best Web Series are…

After

Ivan Hayden, Jason Fischer, Kirk Jaques,
Robin Dunne, Roberto Biagi, Paul Day - Producers


Chinese Canadian Stories

Henry Yu, Alejandro Yoshizawa, Denise Fong - Producers

Fools For Hire

Nicholas Harrison, Mike Cavers, Neil Every - Producers

How To Be An Actor

Devon Ferguson - Producer

The Runner

Liz Scully, Leonard Terhoch - Producers

Yoga Town

Jill Hope Johnson, Ashwin Sood - Producers




followus
If you would like to link to this page choose one of the icons below.
Share |




Featured Sponsor

bottom