top round
leos

NOMINEES       OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD       WINNERS

PHOTO GALLERIES       EVENT MEDIA       NEWS

 

















If you represent one of the nominated productions below and you would like to
add or change the image or link posted please email us at russdionne[at]gmail[dot]com


 

 

topTop of Page


FEATURE LENGTH DRAMA


The Odds – 4 Nominations

Program

Direction

Screenwriting

Cinematography

 The Odds

The Odds

 


Magic Beyond Words:
The J.K. Rowling Story - 3 Nominations


Direction

Cinematography

Production Design
 The Odds

The Odds

 


Everything and Everyone – 2 Nominations

Lead Performance - Male

Lead Performance - Female

 Everything and Everyone

Everything and Everyone

 


Hannah's Law – 2 Nominations

Casting

Lead Performance - Female

 Hannah's Law

Hannah's Law

 


Hit 'n Strum – 2 Nominations

Cinematography

Musical Score

 Hit_n_Strum

Hit 'n Strum

 


Marley & Me: The Puppy Years – 2 Nominations

Overall Sound

Sound Editing

 Marley & Me: The Puppy Years

Marley & Me: The Puppy Years

 


Afghan Luke – 1 Nomination

Stunt Coordination

 Afghan Luke

Afghan Luke

 


Gone – 1 Nomination

Musical Score

 Afghan Luke

Gone

 


Recoil – 1 Nomination

Stunt Coordination

 Recoil

Recoil

 

 

 

topTop of Page


DRAMATIC SERIES


Endgame – 2 Nominations

Program

Direction

 Endgame

Endgame

Flashpoint – 2 Nominations

Guest Performance Male

Guest Performance Female

 Flashpoint

Alphas

R.L. Stine's The Haunting Hour – 2 Nominations

Cinematography

Picture Editing

 R.L. Stine's The Haunting Hour

R.L. Stine's The Haunting Hour

True Justice – 2 Nominations

Direction

Stunt Coordination

 True Justice

True Justice

Alcatraz – 1 Nomination

Supporting Performance Male

 Alcatraz

Alcatraz

Being Erica – 1 Nomination

Lead Performance Female

 Being Erica

Being Erica

Charlies Angels – 1 Nomination

Cinematography

 Charlies Angels

Charlies Angels

Fringe – 1 Nomination

Stunt Coordination

 Fringe

Fringe

Heartland – 1 Nomination

Lead Performance Male

 Heartland

Heartland

Once Upon A Time – 1 Nomination

Guest Performance Female

 Once Upon A Time

Once Upon A Time

Stargate Universe – 1 Nomination

Make-Up

 Stargate Universe

Stargate Universe

Supernatural – 1 Nomination

Visual Effects

 Supernatural

Supernatural

The Kennedys – 1 Nomination

Cinematography

 The Kennedys

The Kennedys

The Killing – 1 Nomination

Supporting Performance Male

 The Killing

The Killing

 

 

topTop of Page


SHORT DRAMA


Anna-May Got Lost – 4 Nominations

Program

Direction

Picture Editing

Musical Score
 Anna-May Got Lost

Anna-May Got Lost

The Little Mermaid – 4 Nominations

Program

Direction

Production Design

Make-Up
 The Little Mermaid

The Little Mermaid

Unexpected Guest – 4 Nominations

Program

Direction

Picture Editing

Performance - Male
 Unexpected Guest

Unexpected Guest

Le Jeu des Soldats – 3 Nominations

Cinematography

Overall Sound

Sound Editing
 Le Jeu des Soldats

Le Jeu des Soldats

Afternoon Tea – 2 Nominations

Screenwriting

Performance - Male

 Afternoon Tea

Afternoon Tea

At Lunchtime: A Story of Love – 2 Nominations

Sound Editing

Musical Score

 At Lunchtime: A Story of Love

At Lunchtime: A Story of Love

blood/sweat/tears – 2 Nominations

Screenwriting

Performance - Male

 blood/sweat/tears

blood/sweat/tears

Dead Friends – 1 Nomination

Make-Up
 Dead Friends

Dead Friends

Float – 1 Nomination

Musical Score
 Float

Float

Her Story – 1 Nomination

Performance - Female
 Her Story

Her Story

Monster – 1 Nomination

Costume Design
 Monster

Monster

Square Dance Story – 1 Nomination

Overall Sound
 Square Dance Story

Square Dance Story

Subsistence – 1 Nomination

Performance - Female
 Subsistence

Subsistence

The Money Pet – 1 Nomination

Production Design
 The Money Pet

The Money Pet

The Planting – 1 Nomination

Performance - Male
 The Planting

The Planting

The Tron Lebowski – 1 Nomination

Visual Effects
 The Tron Lebowski

The Tron Lebowski

Woodrow Without Evelyn – 1 Nomination

Screenwriting
 Woodrow Without Evelyn

Woodrow Without Evelyn

 

 

topTop of Page


DOCUMENTARY PROGRAM OR SERIES


Bone Wind Fire – 3 Nominations

Program - Short

Screenwriting

Overall Sound

 Bone Wind Fire

Bone Wind Fire

Picture Start – 3 Nominations

Program - Short

Screenwriting

Musical Score

 Picture Start

Picture Start

Ice Pilots, NWT – 2 Nominations

Program – Series

Screenwriting
 Ice Pilots, NWT

Ice Pilots, NWT

Nash – 2 Nominations

Cinematography

Musical Score

 Nash

Nash

Josh – 1 Nomination

Program - Short
 Josh

Josh

Trashopolis – 1 Nomination

Direction
 Trashopolis

Trashopolis

Winning America – 1 Nomination

Program - Short

 Winning America

Winning America

 

 

topTop of Page


ANIMATION PROGRAM OR SERIES


Rated A For Awesome – 6 Nominations

Direction

Overall Sound

Musical Score

Performance (3)

 Rated A For Awesome

Rated A For Awesome

Max Steel: Makino's Revenge – 4 Nominations

Program

Direction

Overall Sound

Musical Score

 Max Steel: Makino's Revenge

Max Steel: Makino's Revenge

The Basketball Game – 4 Nominations

Program

Direction

Screenwriting

Performance

 The Basketball Game

The Basketball Game

1001 Nights – 3 Nominations

Program

Screenwriting

Overall Sound

 1001 Nights

1001 Nights

CMYK – 3 Nominations

Program

Direction

Musical Score

 CMYK

CMYK

My Little Pony: Friendship is Magic
3 Nominations


Program

Direction

Overall Sound
 My Little Pony: Friendship is Magic

My Little Pony: Friendship is Magic

Barbie in A Mermaid Tale 2 – 2 Nominations

Overall Sound

Performance

 Barbie in A Mermaid Tale

Barbie in A Mermaid Tale

Voltron Force – 1 Nomination

Musical Score
 Winning America

Voltron Force

 

 

topTop of Page


INFORMATION OR LIFESTYLE SERIES


GetConnected – 4 Nominations

Program

Direction

Cinematography

Host(s)

 GetConnected

GetConnected

The Wedding Belles – 4 Nominations

Program

Screenwriting

Cinematography

Host(s)

 The Wedding Belles

The Wedding Belles

West Coast Style – 3 Nominations

Program

Screenwriting

Host(s)

 West Coast Style

West Coast Style

FMA Entertainment Weekly – 2 Nominations

Program

Direction
 FMA Entertainment Weekly

FMA Entertainment Weekly

Untold Stories of the ER – 2 Nominations

Direction (2)

Screenwriting
 Untold Stories of the ER

Untold Stories of the ER

Eat Street – 1 Nomination

Cinematography
 Eat Street

Eat Street

Marketplace – 1 Nomination

Host(s)

 Marketplace

Marketplace

Property Brothers – 1 Nomination

Host(s)

 Property Brothers

Property Brothers

Real Estate 101 – 1 Nomination

Direction

 Real Estate 101

Real Estate 101

The Sustainable Region – 1 Nomination

Program

 The Sustainable Region

The Sustainable Region

 

 


Less Than Kind – 4 Nominations

Direction

Performance (3)

 Less Than Kind

Less Than Kind

Hiccups – 3 nominations

Program

Screenwriting

Performance

 Hiccups

Hiccups

Todd and The Book of Pure Evil – 3 Nominations

Direction (3)

 Todd and The Book of Pure Evil

Todd and The Book of Pure Evil

Call Me Fitz – 2 Nominations

Screenwriting (2)
 Call Me Fitz

Call Me Fitz

The Debaters – 2 Nominations

Program

Performance

 The Debaters

The Debaters

 

 

topTop of Page


YOUTH OR CHILDREN’S PROGRAM OR SERIES


R.L. Stine's The Haunting Hour – 8 nominations

Program

Direction (4)

Performance (3)

 R.L. Stine's The Haunting Hour

R.L. Stine's The Haunting Hour

Mr. Young – 5 Nominations

Program

Screenwriting (2)

Performance (2)

 Mr. Young

Mr. Young

Harry Jerome: The Fastest Man on Earth
2 Nominations


Program

Direction
 Harry Jerome: The Fastest Man on Earth

Harry Jerome: The Fastest Man on Earth

 

 

topTop of Page


MUSIC VIDEO


Bad Choices by Shout Out Out Out Out
1 Nomination


Program

 Bad Choices by the Shout Out Out Out Out's

Bad Choices
by Shout Out Out Out Out's

Come Back To Me by The Kodiak Nightlife
1 Nomination


Program

 Come Back To Me by The Kodiak Nightlife

Come Back To Me
by The Kodiak Nightlife

New Sum (Nous Sommes) by Hey Rosetta!
1 Nomination


Program

 New Sum (Nous Sommes) by Hey Rosetta!

New Sum (Nous Sommes)
by Hey Rosetta!

Rows Of Houses by Dan Mangan
1 Nomination


Program

 Rows Of Houses by Dan Mangan

Rows Of Houses
by Dan Mangan

Second Kill in b minor by Piano Next Door
1 Nomination


Program

 Second Kill in b minor by Piano Next Door – 1 Nomination

Second Kill in b minor
by Piano Next Door

 

 

topTop of Page


STUDENT PRODUCTION


Bred in Captivity – 1 Nomination

Program

 Bred in Captivity

Bred in Captivity

FTW – 1 Nomination

Program

 FTW

FTW

Manhattan Flyer Deluxe – 1 Nomination

Program

 Manhattan Flyer Deluxe

Manhattan Flyer Deluxe

No Words Came Down – 1 Nomination

Program

 No Words Came Down

No Words Came Down

Peter & the Space Between – 1 Nomination

Program

 Peter & the Space Between

Peter & the Space Between

 

 

topTop of Page


WEB SERIES


Chord – 1 Nomination

Program

 Chord

Chord

Divine the Series – 1 Nomination

Program

 Divine the Series

Divine the Series

HITMAN 101 The Series – 1 Nomination

Program

 HITMAN 101 The Series

HITMAN 101 The Series

Police Cops – 1 Nomination

Program

 Police Cops

Police Cops

White Collar Poet – 1 Nomination

Program

 White Collar Poet

White Collar Poet



If you represent one of the nominated productions below and you would like to
add or change the image or link posted please email us at russdionne[at]gmail[dot]com




followus
If you would like to link to this page choose one of the icons below.
Share |




Featured Sponsor

bottom